Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | PDIP |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400mV |
| Input Type | DC |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Collector Current | 50mA |
| Max Input Current | 70mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |