
SCR output optocoupler with AC output, featuring a 400V repetitive peak off-state voltage and 150mA maximum continuous output current. This single-channel device offers 2500 Vrms minimum isolation voltage and a minimum trigger current of 1mA. Housed in a 7-pin PDIP through-hole package with a 2.54mm pin pitch, it operates within a -30°C to 85°C temperature range.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba TLP542G(DIAMO,F) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DIP |
| Package/Case | PDIP |
| Package Description | Plastic Dual In Line Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 7 |
| PCB | 7 |
| Package Length (mm) | 9.66 |
| Package Width (mm) | 6.4 |
| Package Height (mm) | 3.65 |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Package Weight (g) | 0.53 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Output Device | SCR |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Zero-Crossing Circuit | No |
| Minimum Isolation Voltage | 2500Vrms |
| Output Type | AC |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Repetitive Peak Off-State Voltage | 400V |
| Minimum Trigger Current | 1mA |
| Maximum Continuous Output Current | 150mA |
| Maximum Reverse Voltage | 5V |
| Maximum Turn-On Time | 10(Typ)us |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8541408000 |
| Schedule B | 8541408000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Toshiba TLP542G(DIAMO,F) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.