Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba TLP557(F) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | PDIP |
| Direction | Unidirectional |
| Fall Time | 0.05us |
| Forward Current | 5mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 2.5kV |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Power Dissipation | 550mW |
| Mount | Through Hole |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current per Channel | 320mA |
| Output Type | PUSH-PULL |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 550mW |
| Propagation Delay | 5us |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 5V |
| Reverse Voltage (DC) | 5V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Turn-On Delay Time | 5000ns |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Toshiba TLP557(F) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
