
Surface mount optocoupler with Triac output, featuring a 600V repetitive peak off-state voltage and 100mA maximum continuous output current. This single-channel device offers 2500 Vrms minimum isolation voltage and is housed in a 5-pin PDIP SMD package with gull-wing leads. Operating temperature range is -25°C to 85°C, with a 5mA typical trigger current.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba TLP560J(LF1,N,F) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | DIP |
| Package/Case | PDIP SMD |
| Package Description | Surface Mount Plastic Dual In Line Package |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 5 |
| PCB | 5 |
| Package Length (mm) | 7.12 |
| Package Width (mm) | 6.4 |
| Package Height (mm) | 3.65 |
| Seated Plane Height (mm) | 4 |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Device | Triac |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Zero-Crossing Circuit | No |
| Minimum Isolation Voltage | 2500Vrms |
| Output Type | AC |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Repetitive Peak Off-State Voltage | 600V |
| Minimum Trigger Current | 5(Typ)mA |
| Maximum Continuous Output Current | 100mA |
| Maximum Reverse Voltage | 5V |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8541408000 |
| Schedule B | 8541408000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Toshiba TLP560J(LF1,N,F) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.