
Surface mount optocoupler with a 1-channel, totem-pole gate driver output. Features a 6-pin SDIP SMD package with gull-wing leads, measuring 4.58mm x 6.8mm x 3.65mm. Offers a 5000 Vrms isolation voltage and 1000V common mode voltage, with a maximum operating supply voltage of 30V. Maximum peak output current is 0.6A, with typical rise and fall times of 35ns and 15ns respectively. Operates within a temperature range of -40°C to 100°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba TLP705A(F) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | DIP |
| Package/Case | SDIP SMD |
| Package Description | Skinny Dual In Line Package |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 6 |
| PCB | 6 |
| Package Length (mm) | 4.58 |
| Package Width (mm) | 6.8 |
| Package Height (mm) | 3.65 |
| Seated Plane Height (mm) | 3.9 |
| Pin Pitch (mm) | 1.27 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | Totem-Pole |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Maximum Power Dissipation | 80mW |
| Minimum Common Mode Rejection | 20kV/us |
| Minimum Isolation Voltage | 5000Vrms |
| Common Mode Voltage | 1000V |
| Maximum Forward Voltage | 1.8V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Maximum Fall Time | 15(Typ)ns |
| Maximum Forward Current | 25mA |
| Maximum Peak Output Current | 0.6A |
| Maximum Propagation Delay Time (tPHL) | 170ns |
| Maximum Propagation Delay Time (tPLH) | 170ns |
| Maximum Pulse Width Distortion | 50ns |
| Maximum Reverse Voltage | 5V |
| Maximum Rise Time | 35(Typ)ns |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8541408000 |
| Schedule B | 8541408000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Toshiba TLP705A(F) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.