
The TLS346T(AKFA) is a 10-pin through hole common cathode numeric LED display module from Toshiba. It features a DIP module package with a 12.9mm length, 9.6mm width, and 7mm height. The module is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature range of -40°C to 85°C. It can display numeric characters and has a maximum forward current of 20mA and maximum forward voltage of 2.5V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba TLS346T(AKFA) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP Module |
| Package Description | Dual In Line Module |
| Pin Count | 10 |
| PCB | 10 |
| Package Length (mm) | 12.9 |
| Package Width (mm) | 9.6 |
| Package Height (mm) | 7 |
| Mounting | Through Hole |
| Type | Module |
| Color | Red |
| Number of Digits | 1 |
| Configuration | Common Cathode |
| Digit Size | 0.4in |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Character Displayed | Numeric |
| Maximum Forward Current | 20mA |
| Maximum Forward Voltage | 2.5V |
| Maximum Reverse Current | 5uA |
| Viewing Area Height | 10mm |
| Viewing Area Length | 5.5mm |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8531200040 |
| Schedule B | 8531200040 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Toshiba TLS346T(AKFA) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.