
The TORX176(HS) is a 6-pin panel mount transceiver from Toshiba. It operates at a maximum data rate of 6Mbps and has a typical operating supply voltage of 5V. The device is designed to function within an operating temperature range of -20 to 70C. It is suitable for use in applications where a panel mount transceiver is required.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba TORX176(HS) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Pin Count | 6 |
| PCB | 6 |
| Package Length (mm) | 13.2 |
| Package Width (mm) | 14 |
| Package Height (mm) | 19.5 |
| Mounting | Panel |
| Type | RX |
| Maximum Data Rate | 6Mbps |
| Max Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Supply Voltage | 4.75V |
| Typical Operating Supply Voltage | 5V |
| Cage Code | S0562 |
| HTS Code | 8517620090 |
| Schedule B | 8517620050 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
Download the complete datasheet for Toshiba TORX176(HS) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.