The TEP100-2418WIR is a 100W DC-DC converter from Traco Power with a nominal output voltage of 48V and a maximum output current of 2.1A. It operates within a temperature range of -40°C to 75°C and is RoHS compliant. The converter has a high efficiency of 90% and a maximum input voltage of 36V. It is mounted on the chassis and has a weight of 105g. The TEP100-2418WIR is not SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Traco Power TEP100-2418WIR technical specifications.
| Current - Output 1 | 2.1A |
| Depth | 61mm |
| Efficiency | 90% |
| Height | 12.7mm |
| Isolation Voltage | 2.25kV |
| Length | 57.9mm |
| Max Input Voltage (DC) | 36V |
| Min Input Voltage (DC) | 8.5V |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 8.5V |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 2.1A |
| Max Output Power | 100W |
| Mount | Chassis Mount |
| Nominal Output Voltage | 48V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2.1A |
| Output Voltage | 48V |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TEP 100WIR |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Weight | 105g |
| Width | 57.9mm |