The TEP150-2416WI is a 150W metal enclosed DC-DC converter from Traco Power. It operates from a nominal input voltage of 24V and provides a nominal output voltage of 28V. The converter has a maximum output current of 5.4A and a maximum power dissipation of 151W. It is approved to cURus and CB standards and is RoHS compliant. The device is mounted via chassis mount, through hole, or panel and has a metal package. The operating temperature range is from -40°C to 75°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Traco Power TEP150-2416WI technical specifications.
| Approvals | cURus, CB |
| Package/Case | Metal |
| Current - Output 1 | 5.4A |
| Depth | 34mm |
| Efficiency | 87% |
| Isolation Voltage | 2.25kV |
| Length | 98mm |
| Max Input Voltage (DC) | 36V |
| Min Input Voltage (DC) | 9V |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 9V |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 5.4A |
| Max Output Power | 150W |
| Max Power Dissipation | 151W |
| Mount | Chassis Mount, Through Hole, Panel |
| Nominal Input Voltage | 24V |
| Nominal Output Voltage | 28V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 5.4A |
| Output Voltage | 28V |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TEP 150WI (150W) |
| Voltage - Output 1 | 28V |
| Weight | 300g |
| Width | 65mm |