The TEP75-2416WI DC-DC converter module from Traco Power features a nominal input voltage of 24V and a nominal output voltage of 28V. It has a maximum output power of 75W and a maximum output current of 2.7A. The module is designed for through-hole mounting and has a width of 57.9mm, a length of 61mm, and a height of 12.7mm. It operates within a temperature range of -40°C to 75°C and has an efficiency of 87%. The module is RoHS compliant and has an isolation voltage of 2.25kV.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Traco Power TEP75-2416WI technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 2.7A |
| Depth | 12.7mm |
| Efficiency | 87% |
| Height | 12.7mm |
| Isolation Voltage | 2.25kV |
| Length | 61mm |
| Max Input Voltage (DC) | 36V |
| Min Input Voltage (DC) | 9V |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 9V |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 2.7A |
| Max Output Power | 75W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Input Voltage | 24V |
| Nominal Output Voltage | 28V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2.7A |
| Output Voltage | 28V |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TEP 75WI |
| Voltage - Output 1 | 28V |
| Weight | 97g |
| Width | 57.9mm |