
TRACOPOWER THD 12-2410 Isolated Board Mount DC/DC Converter, Metal Case, DIP, Fixed, Through Hole, 12 W, 3.3 V, 3.5 A
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Traco Power THD12-2410 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current - Output 1 | 3.5A |
| Depth | 31.8mm |
| Efficiency | 85% |
| Features | UVLO, OVP, SCP |
| Height | 10.2mm |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Max Input Voltage (DC) | 36V |
| Min Input Voltage (DC) | 18V |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 3.5A |
| Max Output Power | 12W |
| Max Power Dissipation | 12W |
| Nominal Output Voltage | 3.3V |
| Number of Outputs | 1 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | THD 12 (12W) |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Width | 20.3mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Traco Power THD12-2410 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.