
The THN30-4810WI DC-DC converter from Traco Power has a metal package and operates over a -40°C to 85°C temperature range. It provides a nominal output voltage of 3.3V with a maximum output current of 7A and a maximum output power of 30W. The converter is RoHS compliant and has a high efficiency of 87%. It can be mounted through a hole and has a width of 25.4mm, a height of 9.9mm, and a weight of 16.5g.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Traco Power THN30-4810WI datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Metal |
| Current - Output 1 | 7A |
| Depth | 25.4mm |
| Efficiency | 87% |
| Height | 9.9mm |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Length | 25.4mm |
| Max Input Voltage (DC) | 75V |
| Min Input Voltage (DC) | 18V |
| Max Input Voltage | 75V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 7A |
| Max Output Power | 30W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Input Voltage | 48V |
| Nominal Output Voltage | 3.3V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 7A |
| Output Voltage | 3.3V |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | THN 30WI |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Weight | 16.5g |
| Width | 25.4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Traco Power THN30-4810WI to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
