The TMT30124C is a 24V 1.25A 30W DC-DC converter with an efficiency of 83%. It has a nominal output voltage of 24V and can operate within a temperature range of -25°C to 50°C. The converter is RoHS compliant and can be mounted to a chassis. It has a maximum power dissipation of 30W and a maximum output current of 1.25A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Traco Power TMT30124C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current - Output 1 | 1.25A |
| Depth | 58mm |
| Efficiency | 83% |
| Height | 30mm |
| Isolation Voltage | 4kV |
| Length | 96mm |
| Max Input Voltage (AC) | 264V |
| Min Input Voltage (AC) | 85V |
| Max Input Voltage | 264V |
| Min Input Voltage | 85V |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Output Current | 1.25A |
| Max Output Power | 30W |
| Max Power Dissipation | 30W |
| Mount | Chassis Mount |
| Nominal Output Voltage | 24V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.25A |
| Output Power | 30W |
| Output Voltage | 24V |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TMT (30W) |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Weight | 180g |
| Width | 51mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Traco Power TMT30124C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.