DC/DC converter 12 VDC 1000 mA, TSR 1-24120, Traco Power
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Traco Power TSR1-24120 technical specifications.
| Package/Case | SIP |
| Depth | 11.7mm |
| Efficiency | 91% |
| Height | 10.2mm |
| Isolation | Isolated |
| Length | 11.7mm |
| Max Input Voltage (DC) | 32V |
| Min Input Voltage (DC) | 15V |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 15V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 1A |
| Max Output Power | 12W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Output Voltage | 12V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1A |
| Output Voltage | 12V |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TSR 1 |
| Weight | 1.9g |
| Width | 7.6mm |