This power cord assembly features a NEMA L5-30P connector on one end and a NEMA L5-30R connector on the other, with a 10 gauge wire and a maximum operating temperature range of 5 to 35 degrees Celsius. It is made with a polyvinyl chloride jacket and is rated for a maximum current of 30 amps and a maximum voltage of 125 volts. The assembly is suitable for use in a variety of applications, including those that require compliance with IEC and NEMA standards.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Connector Type A | NEMA L5-30P |
| Connector Type B | NEMA L5-30R |
| Gender | M-F |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride |
| Wire Size | 10AWG |
| Min Operating Temperature | 5°C |
| Max Operating Temperature | 35°C |
| Max Current Rating | 30A |
| Max Voltage Rating | 125V |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |