
The Tripp Lite SK10TG is a wall mount circuit breaker with a current rating of 15A and a voltage rating of 120V AC. It has a maximum surge current of 27kA and a response time of 1ns. The device is made of plastic and has a weight of 3.52oz. It is approved by UL and is part of the Protect It! series. The SK10TG has a single AC outlet and a maximum energy rating of 350J.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Tripp Lite SK10TG datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| AC Outlets | 1 |
| Approvals | UL |
| Body Material | Plastic |
| Current Rating | 15A |
| Energy | 350J |
| Max Current Rating | 15A |
| Max Surge Current | 27kA |
| Mount | Wall |
| Overload Protection | Circuit Breaker |
| Package Quantity | 1 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Response Time | 1ns |
| Series | Protect It!® |
| Voltage Rating (AC) | 120V |
| Weight | 3.52oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Tripp Lite SK10TG to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.