
Surge Suppressor 6 Outlets, 6ft cord, 1440 Joules, 1-line rotating gold coaxial
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Tripp Lite TLP606RNET datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| AC Outlets | 6 |
| Approvals | UL, CSA, CUL |
| Body Material | Plastic |
| Cord Length | 6foot |
| Current Rating | 15A |
| Energy | 1440J |
| Max Current Rating | 15A |
| Mount | Wall, Desktop |
| Output Current | 15A |
| Overload Protection | Circuit Breaker |
| Package Quantity | 1 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Response Time | 1ns |
| Series | Protect It!® |
| Voltage Rating (AC) | 120V |
| Weight | 1.54lb |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Tripp Lite TLP606RNET to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.