
This 7-outlet surge protector from Tripp Lite has a current rating of 15A and a voltage rating of 120V AC. It is designed for wall mounting and features circuit breaker overload protection. The device is compliant with UL and CSA approvals and has a weight of 1.1lb. The surge protector has a maximum surge current rating of 36kA and an energy rating of 1080J.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Tripp Lite TLP74R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| AC Outlets | 7 |
| Approvals | UL, CSA |
| Body Material | Plastic |
| Cord Length | 4foot |
| Current Rating | 15A |
| Energy | 1080J |
| Length | 7foot |
| Max Current Rating | 15A |
| Max Surge Current | 36kA |
| Mount | Wall |
| Output Current | 15A |
| Overload Protection | Circuit Breaker |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | Protect It!® |
| Voltage Rating (AC) | 120V |
| Weight | 1.1lb |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Tripp Lite TLP74R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
