The Triquint 854655 is a surface mount RF component with a bandwidth of 2.59MHz and a frequency of 70MHz. It has an impedance of 50 ohms and an insertion loss of 8.75dB. The component is rated for operation between -40°C and 85°C. It is available in tape and reel packaging with 2000 components per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Bandwidth | 2.59MHz |
| Frequency | 70MHz |
| Height | 1.96mm |
| Impedance | 50R |
| Insertion Loss | 8.75dB |
| Load Impedance | 50R |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 50R |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Not CompliantNo |