
This 70MHz RF component features a bandwidth of 10.45MHz and an impedance of 50 ohms. It is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 85°C. The component is available in a tape and reel packaging format with a quantity of 2000 units. Operating temperatures range from -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Triquint 854665 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Bandwidth | 10.45MHz |
| Frequency | 70MHz |
| Height | 1.96mm |
| Impedance | 50R |
| Insertion Loss | 10dB |
| Insertion Loss | 11dB |
| Length | 13.3mm |
| Load Impedance | 50R |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Triquint 854665 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.