
The Triquint AP504 is a single-channel amplifier with a gain of 31.5dB. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and requires a 12V operating supply voltage. The amplifier draws an operating supply current of 850mA. It is available in bulk packaging with 15 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Gain | 31.5dB |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Frequency | 1.705 GHz to 1.79 GHz |
| Operating Supply Current | 850mA |
| Operating Supply Voltage | 12V |
| Package Quantity | 15 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |