
The TGF2022-12 is a 12V GaAs FET with a continuous drain current of 360mA and an operating frequency of 18 GHz. It is packaged in a tray with 100 devices per package. The device is RoHS compliant and has a maximum operating temperature of 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Triquint TGF2022-12 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Continuous Drain Current (ID) | 360mA |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 12V |
| Gain | 8dB |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -14V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Operating Frequency | 18 GHz |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | Yes |
| Technology | GAAS |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Triquint TGF2022-12 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.