The TGF2022-48 is a GaAs FET with a maximum operating temperature of 150°C and a continuous drain current of 1.4A. It has a drain to source voltage of 12V and an operating frequency of 18 GHz. The device is packaged in a die form and is RoHS compliant. It has a gain of 8dB and is suitable for high-frequency applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DIE |
| Continuous Drain Current (ID) | 1.4A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 12V |
| Gain | 8dB |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -14V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Operating Frequency | 18 GHz |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Gel Pack |
| RoHS Compliant | Yes |
| Technology | GAAS |
| RoHS | Compliant |