The Triquint TGF2022-60 is a surface mount FET with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -65°C. It features a continuous drain current of 1.8A and a drain to source voltage of 12V. The device operates at a frequency of 18 GHz and is packaged in a die form. It is RoHS compliant and available in quantities of 100 per gel pack.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DIE |
| Continuous Drain Current (ID) | 1.8A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 12V |
| Gain | 12dB |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -14V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Frequency | 18 GHz |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Gel Pack |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Technology | GAAS |
| RoHS | Compliant |