
The 4N47U is a general purpose optocoupler with a collector-emitter voltage maximum of 40V and a current transfer ratio of 50%. It has a maximum power dissipation of 300mW and is suitable for surface mount applications. The device operates over a temperature range of -55°C to 125°C and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TT 4N47U datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 300mV |
| Collector-emitter Voltage-Max | 300mV |
| Current Transfer Ratio | 50% |
| Forward Current | 10mA |
| Input Type | DC |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Output Current per Channel | 50mA |
| Output Voltage | 40V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Waffle |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for TT 4N47U to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.