Unisonic Technologies UTT150N06H technical specifications.
| Channel Type | N-Channel |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Continuous Drain Current | 150A |
| Pulsed Drain Current | 600A |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Drain-Source On-Resistance | 3.2 typ, 4.0 maxmΩ |
| Gate Threshold Voltage | 2.5 min, 3.5 typ, 4.5 maxV |
| Power Dissipation | 231W |
| Single Pulsed Avalanche Energy | 872mJ |
| Junction Temperature | +150 max°C |
| Storage Temperature | -55 to +150°C |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 0.94°C/W |