Unisonic Technologies UTT80N05 technical specifications.
| Channel Type | N-Channel Enhancement Mode |
| Drain-Source Voltage | 50V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current | 80A |
| Pulsed Drain Current | 320A |
| Single Pulsed Avalanche Energy | 860mJ |
| Power Dissipation | 312W |
| On-State Resistance | 7 maxmΩ |
| Gate Threshold Voltage | 2 to 4V |
| Junction Temperature | 150 max°C |
| Storage Temperature | -55 to 150°C |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 0.4°C/W |
| Input Capacitance | 3565pF |
| Output Capacitance | 1310pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 395pF |