The 1.5SMC51A-E3/59T transient voltage suppressor from Vishay features a clamping voltage of 70.1V and a peak pulse power of 1.5kW. It operates over a temperature range of -65°C to 150°C and is available in a DO-214AB package. The device is RoHS compliant and suitable for use in applications requiring a high level of surge current, up to 200A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay 1.5SMC51A-E3/59T technical specifications.
| Package/Case | DO-214AB |
| Clamping Voltage | 70.1V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 200A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 43.6V |
| Package Quantity | 3500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |