Vishay 12CWQ04FNTRPBF technical specifications.
| Average Rectified Current | 12A |
| Package/Case | DPAK |
| Forward Current | 12A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40V |
| Max Reverse Current | 3mA |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 550A |