The 43P-T601-203 is a CERMET resistor with a resistance of 20kΩ and a tolerance of 10%. It has 20 turns and is 4.83mm deep and 27.81mm long. The resistor operates within a temperature range of -55°C to 125°C and is not radiation hardened. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay 43P-T601-203 technical specifications.
| Depth | 4.83mm |
| Length | 27.81mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Turns | 20 |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 20kR |
| RoHS Compliant | No |
| Technology | CERMET |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 10% |