Vishay 48CTQ060STRLPBF technical specifications.
| Average Rectified Current | 40A |
| Package/Case | D2PAK |
| Forward Current | 40A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 60V |
| Max Reverse Current | 2mA |