The 5KP16A/54 transient voltage suppressor from Vishay features a clamping voltage of 26V and a maximum operating temperature of 175°C. It operates within a temperature range of -55°C to 175°C and has a maximum surge current of 600A. The device is available in a P-case package and is packaged on a tape and reel. The 5KP16A/54 is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay 5KP16A/54 technical specifications.
| Package/Case | P |
| Clamping Voltage | 26V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 600A |
| Operating Supply Voltage | 16V |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Power | 5kW |