The 5KP24A-E3/1 is a unidirectional transient voltage suppressor from Vishay with a clamping voltage of 38.9V and a maximum operating temperature of 175°C. It features a peak pulse current of 129A and a peak pulse power of 5kW. The device is packaged in a P-Through Hole configuration and is suitable for use in applications where a high level of surge current is required.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay 5KP24A-E3/1 technical specifications.
| Package/Case | P |
| Clamping Voltage | 38.9V |
| Leakage Current | 2uA |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 600A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Package Quantity | 750 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 129A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 26.7V |
| Reverse Standoff Voltage | 24V |