The BAS40-00-V-GS18 diode from Vishay features a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -65°C. It has a maximum forward current of 200mA and a maximum reverse voltage of 40V. The diode is packaged in a SOT-23 case and is suitable for surface mount applications. It is RoHS compliant and available in quantities of 10,000 per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay BAS40-00-V-GS18 technical specifications.
| Package/Case | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Forward Current | 200mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40V |
| Max Reverse Current | 100nA |
| Max Reverse Leakage Current | 100nA |
| Max Surge Current | 600mA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 600mA |