Transistors Bipolar - BJT NPN Audio Amplifier
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | TO-92 |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 45V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 45V |
| Continuous Collector Current | 800mA |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5V |
| hFE Min | 100 |
| Max Power Dissipation | 625mW |
| Package Quantity | 20000 |
| Polarity | NPN |
| RoHS | Not Compliant |