Bipolar Transistors - BJT PNP Silicon Planar
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | TO-92 |
| Collector Base Voltage (VCBO) | -30V |
| Collector-emitter Voltage-Max | -30V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | -5V |
| hFE Min | 220 |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Package Quantity | 20000 |
| Polarity | PNP |
| RoHS | Not Compliant |