
Transistors Bipolar - BJT PNP General Purpose
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOT-23 |
| Collector Emitter Saturation Voltage | -25V |
| Collector-emitter Voltage-Max | -25V |
| Continuous Collector Current | -800mA |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | -5V |
| Gain Bandwidth Product | 100MHz |
| hFE Min | 100 |
| Max Collector Current | 800mA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 310mW |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | PNP |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
