
Bipolar Transistors - BJT NPN Switching/AF Amp
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOT-23 |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 50V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 50V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 6V |
| Gain Bandwidth Product | 300MHz |
| hFE Min | 220 |
| Max Collector Current | 100mA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 310mW |
| Package Quantity | 15000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | NPN |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
