
Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 800VDRM 6-Pin PDIP T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BRT23H-X016 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | PDIP |
| Forward Current | 60mA |
| Isolation Voltage | 5.3kV |
| Max Input Voltage | 1.35V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Input Voltage | 1.16V |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 300mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 600mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 6V |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BRT23H-X016 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
