The BY500200E354 is a DO-201AD through hole rectifier diode from Vishay, with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -50°C. It can handle a maximum repetitive reverse voltage of 200V and a maximum surge current of 200A. The diode has a reverse recovery time of 200ns and a maximum reverse current of 10uA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay BY500200E354 technical specifications.
| Average Rectified Current | 5A |
| Package/Case | DO-201AD |
| Forward Current | 5A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -50°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 200V |
| Max Reverse Current | 10uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 200V |
| Max Surge Current | 200A |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1400 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 200A |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Recovery Time | 200ns |
| Reverse Voltage | 200V |