
Rectifiers 1000 Volt 1.0A 75ns Glass Passivated
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BYV26EGP-E3/4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-15 |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Current | 5uA |
| Max Surge Current | 30A |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reverse Voltage | 1kV |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BYV26EGP-E3/4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
