
The BYV28-100-E3/54 Zener diode from Vishay features a maximum reverse voltage of 100V and a maximum reverse current of 100uA. It can withstand a maximum surge current of 90A and operates within a temperature range of -55°C to 175°C. The diode is lead free and available in quantities of 2000 per reel. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Current | 100uA |
| Max Surge Current | 90A |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reverse Voltage | 100V |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |