The CNS020-10K5F resistor features a 10.5k ohm resistance with a tolerance of 1%. It is constructed with an epoxy package and is suitable for through hole mounting. The component is compliant with RoHS regulations and has a maximum operating temperature of 155°C, with a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay CNS020-10K5F technical specifications.
| Package/Case | Epoxy |
| Contact Plating | Tin, Silver |
| Height | 6.62mm |
| Length | 8.1mm |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Resistance | 10.5kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 1% |