
General purpose optocoupler featuring a DC input and transistor DC output. This 1-channel device offers a 5kV isolation voltage and a 70V collector-emitter voltage. With a 60mA forward current and 100mA max collector current, it provides a 200% current transfer ratio. Packaged in a 6-pin PDIP for through-hole mounting, it operates from -55°C to 110°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay CNY17F-3X016 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400mV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 70V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 400mV |
| Current Transfer Ratio | 200% |
| Fall Time | 2us |
| Forward Current | 60mA |
| Input Current | 60mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 5kV |
| Max Collector Current | 100mA |
| Max Input Current | 60mA |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Voltage | 70V |
| Max Power Dissipation | 150mW |
| Mount | Through Hole |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current per Channel | 50mA |
| Output Voltage | 70V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 150mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Reverse Breakdown Voltage | 6V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CNY |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay CNY17F-3X016 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
