Vishay GBPC12005/1 technical specifications.
| Current Rating | 12A |
| Height | 7.62mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 28.8mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Max Surge Current | 200A |
| Mount | Screw |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 200A |
| RoHS Compliant | No |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 28.8mm |