The GBPC35005-E4/1 is a rectifier diode from Vishay with a DC rated voltage of 50V and a maximum operating temperature range of -55°C to 150°C. It has a current rating of 35A and a capacitance of 300pF. The diode is lead free and available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay GBPC35005-E4/1 technical specifications.
| Average Rectified Current | 35A |
| Capacitance | 300pF |
| Current Rating | 35A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Output Current | 35A |
| Packaging | Bulk |
| DC Rated Voltage | 50V |