Vishay GHR16-E3/53 technical specifications.
| Package/Case | R |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1.6kV |
| Max Reverse Current | 5uA |
| Max Surge Current | 20A |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Ammo Pack |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 20A |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Recovery Time | 300ns |
| Reverse Voltage | 1.6kV |