The GI756/51 is a rectifier diode from Vishay with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -50°C. It has a maximum reverse current of 5uA and a maximum surge current of 400A. The diode is packaged in a P-case and is available in quantities of 750 in bulk packaging. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay GI756/51 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | P |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -50°C |
| Max Reverse Current | 5uA |
| Max Surge Current | 400A |
| Package Quantity | 750 |
| Packaging | Bulk |
| Reverse Voltage | 600V |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay GI756/51 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
