The HBCS-1100 is a phototransistor with a maximum collector-emitter voltage of 5V and a maximum collector current of 8mA. It operates within a temperature range of -20°C to 70°C and is packaged in bulk quantities. The device is lead free and RoHS compliant, suitable for through hole mounting. It has a sensing distance of 4.27mm and a wavelength of 700nm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Collector-emitter Voltage-Max | 5V |
| Forward Current | 35mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Collector Current | 8mA |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Through Hole |
| Output Type | Phototransistor |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Reverse Voltage | 5V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sensing Distance | 4.27mm |
| Wavelength | 700nm |
| RoHS | Compliant |