
The HD04 diode from Vishay features a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It can handle a maximum forward surge current of 30A and a maximum reverse current of 500uA. The diode is designed for surface mount applications and has a maximum repetitive reverse voltage of 400V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay HD04 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Forward Current | 800mA |
| Height | 2.7mm |
| Length | 4.9mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 30A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 400V |
| Max Reverse Current | 500uA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 30A |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Width | 4mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Vishay HD04 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
